זכרונות אישיים

עזרה זוהר, מורי ורבי

תלמידיו של עזרה זוהר במכון הלר , פרופ' יורם אפשטיין ופרופ' יהודה שנפלד , ארגנו את יום העיון והברכות לרגל מלאת 90 שנה לפרופ' עזרה זהר, 20/8/11. נשאו ברכות מנהל ביה"ח, הקרפ"ר הנוכחי דר' נחמן אש, דיקאן רפואה פרופ' יוסי מקורי ואנוכי כתלמידו לשעבר. אח"כ ניתנו הרצאות ע"י פרופ' מרדכי פרס, שוקי שמר, יאיר שפירא ו-ארנון אפק- נציג ההנהלה על תולדות הרפואה בארץ. בשנת 2014 נפטר מורי ורבי עזרה זוהר.

מתוך ויקיפדיה:

" סא”ל פרופסור עזרה זֹהר (ספטמבר 19223 בפברואר 2014) היה רופא ישראלי, ממקימי בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב, ופעיל פוליטי. מחקרו הוביל לביטול "משמעת המים" בחילות השדה בצה"ל" 

באותו כנס נשאתי את הדברים הבאים:

לעזרה זוהר היקר,  מורי ורבי   , במלאת לך 90 אביבים

ראשית , ומכול הלב, תודה רבה על כול מה שאתה  נתת לי . לא רק רפואה פנימית, אלא אתיקה, כללי התנהגות מול חולים ומשפחותיהם , ראייה מפוקחת על חידושי הרפואה ונהליה [ הרבה לפני דר' איוון איליץ'..] , הספק כעיקרון, פיסיולוגיה , מחלות מפרקים ו FMF , האקלים הסביבה ואנחנו  ועוד ועוד . אתה בין המשפיעים עלי בחינוך רפואי , יחד עם מורים אחרים, כמו  ישעיהו ליבוביץ , יהודה פריד ופרנץ בריל. תדפיסים מעבודותיך ושל אחרים בחינוך רפואי, עדיין מצויים אצלי. כמו כן ספרים של אביך, המחנך צבי זהר.

לפני 42 שנה , זכיתי להכירך לראשונה. היה זה בקורס של הקניית כלים להבנת מאמר רפואי. ואח"כ בשנה חמישית 1971, קלרקשיפ בפנימית בביתן 39 א ובמכון הלר. גם בשנה ששית בקלרקשיפ פנימי נוסף , אצל ג'ו גפני , קיבלנו שוב את דוקטרינות הלר, על פוליפרגמזיה, כלכלה רפואית, סוציולוגיה רפואית,  ועוד.  אני זוכר את מבקריך או אולי מטופליך מתנועת "הכנענים"- יונתן רטוש , אהרון אמיר, בן-אלקנה  ואחרים. או-אז התחלתי לקרוא ולהתעניין בכנענים ובתורתם. לאחרונה הכרתי מקרוב את ש.שפרה [ קיבלתי ממנה את" עלילות גילגמש] "  ואז התמונה מתחילה להתבהר יותר. לאורך השנים, מצאתי עצמי משוחח עם עזרה זהר בחדרו במכון, מול מפת ה"מרחב השמי"  ומתווכח אתו- וזו מטלה די קשה- על ההיגיון בחזונו הפוליטי. לא אשכח שהוזמנתי [ יחד עם בן כיתתי משה ניל"י]   לנסוע  ב 1971 לגילוי דקל אבשלום פיינברג בפתחת רפיח. הייתה זו חוויה חזקה.

העובדה שאתה ומנהלים אחרים בתל השומר, שיבא, סמרה, רוזנטל,פדה,בנק, פאוזנר, טולצ'ינסקי,מוזס,  ברהם, כוזרי,  רותם, כהן הגדול, פרנקל, קולצ'ר, רקובצ'יק, רובינשטיין, לבנטון , נויפלד, יכיני, קריב, שטיין, ציפרקובסקי , ספירא, הקצנלסונים, ורבים אחרים, ישבו בשורה הראשונה בישיבות הסגל , התווכחו ביניהם,צעקו, התקוטטו- רק העשירו אותנו כסטודנטים וכרופאים.

המשכתי לבקר את עזרה גם בשנים הבאות, ואף לפני הירידה לתעלת סואץ בספטמבר 73  וכמובן גם לאחר החזרה מהשבי המצרי.  במרס 1974  נפגשנו גם במטוס שיצא מרפידים חזרה ללוד:זהר ניהל ופיקד [יחד עם רוני רוזין]  על בית החולים ברפידים בעת המלחמה, ואני שבתי  מכנס לשחזור הלחימה בתעלה…ההתרגשות שלי, ששנינו במדים במטוס, זמן קצר לאחר המלחמה , הייתה רבה.

כאשר נלחצתי שהקרפ"ר דני מיכאלי פקד עלי , כך ממש, לשרת כעתודאי , את כול שרותי הצבאי במרכז השיקום בתל השומר- היה זה עזרה זהר  שהרגיעני ואמר שזו החלטה טובה…שנים מאוחר יותר, סרב עזרה להתאשפז במחלקת השיקום לאחר שנפצע בתאונת דרכים, וביקשני להביא לו פריטי ציוד לביתו ברמת- חן.

יהודה שנפלד פגשני במרכז השיקום בתל השומר זמן קצר  לאחר תחילת עבודתי במחלקת השיקום של רפי רוזין. הוא גייסני לעבודת מחקר גדולה בנושא השפעת הסאונה על גוף האדם, ומאוחר יותר , השפעות אורטוסטטיות על בעלי נכויות קשות. גאווה מלאה אותי כאשר בפרסומים שמי נכתב באותה שורה עם שמו של עזרה זהר.

1: Shoenfeld Y, Shapiro Y, Ohry A, Levy Y, Udassin R, Drory Y, Rozin R, Sohar E.  Orthostatic hypotension in amputees and subjects with spinal cord injuries. Arch  Phys Med Rehabil. 1978 Mar;59(3):138-41.

2: Shoenfeld Y, Levy Y, Ohry A, Shapiro Y, Sohar E. [Orthostatism in healthy people and in spinal patients]. Harefuah. 1977 Mar 1;92(5):219-22. Hebrew.

3: Sohar E, Shoenfeld Y, Shapiro Y, Ohry A, Cabili S. Effects of exposure to Finnish sauna. Isr J Med Sci. 1976 Nov;12(11):1275-82.

4: Shoenfeld Y, Sohar E, Ohry A, Shapiro Y. Heat stress: comparison of short exposure to severe dry and wet heat in saunas. Arch Phys Med Rehabil. 1976  Mar;57(3):126-9

 עזרה מורי ורבי, רק בריאות, אושר, ושנים רבות עם תלמידיך וממשיכProfessor Ezra Sohar, an internationally renowned medical expert and a pioneering environmentalist, is the author of eight books. Professor Sohar, a Lt. Col (Res.) in Israel's Medical Corps, serves on the Steering Committee
of the Ariel Center for Policy Research